Błaszczykowski, zanim trafił do pierwszej reprezentacji, przeszedł kilka szczebli w młodzieżowej reprezentacji naszego kraju. W 2004 roku zadebiutował w drużynie do lat 19, która wówczas była prowadzona przez Andrzeja Zamilskiego. Łącznie w barwach reprezentacji U-19 zagrał w ośmiu meczach. Błaszczykowski był powołany na Mistrzostwa Europy U-19 2004 w Szwajcarii. Tam wystąpił tylko w jednym meczu, przeciwko reprezentacji Hiszpanii.
Później Jakub Błaszczykowski występował w narodowej kadrze do lat 21. Pod okiem Władysława Żmudy zaliczył debiut w czerwcu 2005 roku w meczu eliminacji Mistrzostw Europy do lat 21 przeciwko Azerbejdżanowi. Niestety, Błaszczykowski nie wystąpił w pozostałych starciach eliminacyjnych ze względu na kontuzję, której doznał w drużynie Wisły Kraków. Kilka miesięcy później wziął udział jeszcze w kilku spotkaniach młodzieżówki. Mimo słabej dyspozycji zespołu i przegranych meczów Kuba zbierał wysokie noty, prezentując się z bardzo dobrej strony na tle drużyny. Doceniał to przede wszystkim ówczesny selekcjoner U-21, Andrzej Zamilski, który współpracował z Kubą w kadrze do lat 19.
W grudniu 2005 roku dzięki świetnej postawie w Wiśle Kraków, Kuba został nagrodzony powołaniem do seniorskiej reprezentacji Polski. Pierwszy mecz rozegrał w kadrze B, która zmierzyła się ze Szkocją. W pierwszej drużynie z orzełkiem na piersi zadebiutował w Rijadzie w przegranym 1:2 meczu z Arabią Saudyjską 28 marca 2006. Kuba Błaszczykowski mimo dużej presji popisał się kilkoma niezłymi akcjami, pozostawiając po sobie dobre wrażenie, które zauważył selekcjoner Paweł Janas. Kuba Błaszczykowski miał zostać powołany do szerokiej kadry na Mistrzostwa Świata w 2006 roku rozgrywanych w Niemczech, jednak kontuzja pleców uniemożliwiła wyjazd 21-latkowi.
Potencjał Kuby Błaszczykowskiego zauważył także Leo Beenhakker, u którego miał pewne miejsce w kadrze narodowej. 2 września 2006 roku Kuba zadebiutował w pierwszym składzie w meczu przeciwko Finlandii, w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy 2008 rozgrywanych w Austrii i Szwajcarii. Łącznie wziął udział w 11 meczach eliminacyjnych do europejskiego czempionatu, jednak ani razu nie wpisał się na listę strzelców. Swoje premierowe trafienie zdobył 22 sierpnia 2007 roku w towarzyskim meczu przeciwko Rosji, zremisowanym 2:2. Kuba Błaszczykowski był trzonem reprezentacji i dołożył olbrzymi wkład w pierwszy, historyczny awans Polski na Euro, jednak nie pojechał na finałowy turniej. Po raz kolejny pojawiły się problemy zdrowotne, które wyeliminowały pomocnika z gry i odebrały mu możliwość występu na imprezie rangi mistrzowskiej.
Błaszczykowski występował w reprezentacji Polski podczas eliminacji do Mistrzostw Świata 2010 roku. Polacy grali bardzo słabo i nie udało się im awansować. 11 października 2008 roku w wygranym starciu przeciwko Czechom, Kuba Błaszczykowski po raz pierwszy w meczu rangi eliminacyjnej zdobył bramkę dla reprezentacji Polski. Zawodnik Borussii Dortmund zachował się niczym rasowy snajper, popisując się precyzyjną podcinką, po której piłka przeleciała nad czeskim bramkarzem i trafiła do siatki.
Jakub Błaszczykowski otrzymał powołanie na Mistrzostwa Europy, które były rozgrywane na stadionach w Polsce i Ukrainie w 2012 roku. Kuba był kapitanem drużyny i rozegrał w pełnym wymiarze czasowym wszystkie trzy spotkania grupowe z Grecją, Rosją i Czechami. W pierwszym meczu przeciwko Grekom Błaszczykowski asystował przy trafieniu Roberta Lewandowskiego, w drugim starciu z Rosją Kuba wpisał się na listę strzelców, zdobywając cudownego gola, nominowanego później do jednego z najładniejszych zdobytych w trakcie całych mistrzostw.
Podczas eliminacji do mundialu w 2014 roku reprezentacja Polski pod okiem Waldemara Fornalika po raz kolejny nie zakwalifikowała się do finałowego turnieju. W trakcie eliminacji Kuba Błaszczykowski był kapitanem drużyny i jednym z jej najlepszych strzelców. Trafiał do siatki trzykrotnie w spotkaniach przeciwko Czarnogórze, Mołdawii oraz San Marino. W marcu 2013 roku w meczu przeciwko Ukrainie dołączył do Klubu Wybitnego Reprezentanta Polski, czyli grupy zrzeszającej zawodników, którzy rozegrali minimum 60 spotkań w reprezentacji Polski.
Po blisko dwuletniej przerwie, Adam Nawałka powołał Kubę Błaszczykowskiego na eliminacyjne mecze Euro 2016 przeciwko Gruzji oraz Grecji. Zawodnik wracał po ciężkiej kontuzji, nie grał również w Borussii Dortmund, co przyczyniło się na brak powołań. Adam Nawałka odebrał mu również opaskę kapitańską, przyznając ją Robertowi Lewandowskiemu. 13 czerwca 2015 roku w 64. minucie wszedł na murawę w meczu przeciwko Gruzji, dziesiątki tysięcy polskich kibiców na Stadionie Narodowym hucznie przywitało powracającego do składu Kubę Błaszczykowskiego. W doliczonym czasie gry asystował przy jednym z trafień Roberta Lewandowskiego.
Adam Nawałka powołał Błaszczykowskiego na wyjazd do Francji na Euro, mimo że miał za sobą trudny sezon w Fiorentinie. Kuba odpłacił się trenerowi fenomenalną postawą. Błaszczykowski na Euro strzelił dwa gole. Pierwszego w grupowym starciu przeciwko Ukrainie, drugiego w meczu 1/8 przeciwko Szwajcarom, gdzie później trafił do siatki w konkursie rzutów karnych. Mecz przeciwko Portugalczykom w ćwierćfinale z pewnością pozostanie na bardzo długo w jego pamięci, regulaminowy czas gry z dogrywką nie wyłonił zwycięzcy, przez co byliśmy świadkami kolejnych rzutów karnych. Kuba Błaszczykowski jako jedyny z polskich zawodników nie trafił do siatki, jego strzał został obroniony przez portugalskiego bramkarza, przez co Polska odpadła z francuskiego turnieju.
Błaszczykowski był systematycznie powoływany na mecze eliminacyjne do mistrzostw świata w 2018 roku w Rosji. Wpisał się na listę strzelców w meczu przeciwko Armenii, rozgrywanym na stadionie w Erywaniu. Po wywalczonym awansie Jakub Błaszczykowski otrzymał bilet do Rosji i pojechał z kadrą na rozgrywany tam mundial. Tuż przed wyjazdem w meczu towarzyskim przeciwko Litwie na Stadionie Narodowym trafił do siatki. Setny występ w reprezentacji Polski zaliczył w grupowym spotkaniu z Senegalem.